Kasaya Git Alışverişe Devam



REFRAKTOMETRE


  • Ürün Kodu: 600 006

  • FİYAT : 1.300,00 TL


REFRAKTOMETRE

Refraktometre LYK 32 0-32 BRIX. Süt içerisindeki suda çözünebilir kuru maddeyi ölçmek peynir yapımında önemlidir. Bu ölçüm sütün su oranını anlamak ve sütün kalitesine karar verebilmek için kullanılır. Refraktometre sıvıların farklı yoğunluğunu, ışığın kırılma miktarı yardımıyla ölçebilen, pil ya da başka güç kaynağına ihtiyaç duymayan, optik bir alettir. Sadece gıda ürünlerinde değil bir çok alanda kullanılır.  

Gıda maddeleri su ve kuru madde olmak üzere iki kısımdan oluşur. Gıda maddesindeki su alındığında geriye toplam kuru madde kalır. Kalan kuru madde de iki kısımdan oluşur. Bir kısmı suda çözünebilir, diğer kısmı ise suda çözünemez.

Refraktometre ile sütün ölçümünü yapmak çok hızlı ve pratik bir yoldur. Önce süt iyice karıştırılır ve refraktometrenin paketiyle gelen pipet yardımıyla mavi renkli cam üzerine birkaç damla süt konur. Cihazın üstündeki şeffaf parça üzerine kapatılarak sütün çok ince bir tabaka halinde yayılması sağlanır. Sonra alet güneş ya da lamba gibi bir ışık kaynağına doğru tutulup, göze dayanarak içindeki skaladan değer okunur. Okunan değerin birimine briks adı verilir. Peynir yapmak için uygun sütün briks değeri 9,5-10 arasında olmalıdır. Briks değerinin 9,5'dan az olması süte su katıldığını ya da hayvanın çok fazla sulu madde yediğini gösterir. Bu tür sütlerden peynir yapıldığında verimi ve kalitesi düşük olur.

Refraktometrenin kullanılırken basit bir şekilde ayarlanması gerekir. Bunun için içindeki saf sudan bir kaç damla mavi camın üzerine dökülerek şeffaf kapak kapatılır ve ışık kaynağına doğru bakılırken, diğer taraftan refraktometreyle beraber gelen tornavida yardımıyla, üzerindeki vida döndürülerek skala "0"'a ayarlanır. Refraktometre ile süt içerindeki suda çözünen kuru madde belirlenmesi, süt 20 derecedeyken yapılmalıdır.

Süt dışında zeytinyağı, meyve suyu, salça, bal, reçel, aromalar, tuzluluk, alkol, şarap gibi pek çok ürünün kalitesi bu basit aletle ölçülebilir. Gıda sektörü dışında antifirizli su, akü sıvıları, kimya ve otomotiv sektöründe de kullanılır.

Paket içinde deri taşıma kılıfı, kalibrasyon için saf su ve tornavida bulunur. 



Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Benzer Ürünler

SIVI ŞİRDEN PEYNİR MAYASI 100 ML

SIVI ŞİRDEN PEYNİR MAYASI 100 ML

Her tür peynirin yapımında kullanılabilen doğal sıvı şirden mayamız 100 ml'lik şişelerde kullanıma h..

550,00 TL

INFRARED TERMOMETRE

INFRARED TERMOMETRE

LOYKA DARK II Model lazerli ısı ölçer; evinizde ya da dışarıda, her alanda hızlı ve hassas ölçüm yap..

1.500,00 TL

Etiketler: refraktometre, sütte su ve yag tayini, sütte katı madde tayini, peynir yapımı, evde peynir yapımı, evde peynir nasıl yapılır, süttün kalitesi nasıl anlaşılır

TARİFLER

Sizlerinde evde yapabileceğiniz onlarca kolay ve hızlı tarifler...

Blog'a Git

VİDEOLAR

Kolay yapım videoları ile sizde evinizde kendi ürününüzü yapın...

Video Galeriye Git

DOĞAL MAYA

Doğal canlı kültürler ve ürünleri,Köymeydanı Diyorki...

Doğal Maya'ya Git