Kasaya Git Alışverişe DevamPROBİYOTİK VİİLİ YOĞURT MAYASI 10 G  • FİYAT : 450,00 TL


PROBİYOTİK VİİLİ YOĞURT MAYASI 10 G

Geleneksel olarak yüzlerce yıldır Kuzey ülkelerinde tüketilen Viili yoğurt; ortam sıcaklığında mayalanan doğal bir yoğurt kültürüdür. Finlandiya'da Viili, İsveç'de Fillia olarak adlandırılır. Akışkan, jölemsi kıvamı ve yumuşak tadıyla yapımı en kolay fermente süt ürünüdür. 

Paztörize süt ile ortam sıcaklığında mayalanır ve 12-24 saatte kullanılmaya hazır hale gelir. Tatlılar, dondurmalar ve yemeklerde rahatça kullanılabilen yumuşak kıvamlı lezzetli bir yoğurttur. Paztörize krema ile yine ortam sıcaklığında mayalandığında elde edilen bir çeşit ekşi krema ise yemek, çorba ve soslarda tercih edilebilir.

Viili yoğurt kültürü kaybedilmediği sürece tekrar tekrar kullanılır. Probiyotiktir ve laktoz alerjisi olanlarca kullanılabilir. Doktorunuza danışınız. İçindeki aktif bakteri ve mantar popülasyonu ile bağışıklık sisteminize dosttur.

Mayaköy Viili Yoğurt Kültürü kurutulmuş olarak 10 gramlık ambalajlarda kullanıma sunulur. Organiktir. Kültür çoğaltılmaya başladığı tarihten itibaren sadece organik sütler kullanılarak ve herhangi bir kimyasalla temas ettirilmeden korunmaktadır. Doğal ve pratiktir.


KURUTULMUŞ VİİLİ YOĞURT KÜLTÜRÜNÜZÜN AKTİFLEŞTİRİLMESİ

1- Viili yoğurt kültürü oda sıcaklığında pastörize süt ile mayalanır. UHT Süt kullanmayınız.

2- Süt olarak inek sütü, keçi ve koyun sütleri kullanılabilir. Hatta soya sütü ve Hindistan cevizi sütü ile de mayalanmaktadır. Fakat bu sütlerle mayalanmadan önce ilave maya ayrılmalıdır, çünkü soya sütü ile veya Hindistan cevizi sütü ile mayalandıktan sonra bir kez daha maya olarak kullanılamaz.

3- Teslim aldığınız Viili Kültürünüz kurutulmuş yoğurt kültürüdür. Yani ilk olarak aktif hale getirilmesi gerekir.

4- Viili’yi mayalayacağınız kap daima toprak cam veya tahta olabilir. Çok iyi yıkanmış ve ağzı biraz hava alan bir kap olmalıdır. Aktivasyon ve ilk üç mayalama için bardak ve kavanozlar işe yarar, çünkü miktarsal olarak az olacaktır. Ağzına tülbent koyarsanız daha iyi mayalanır çünkü hava almalı.

5- Aktivasyon için yaklaşık olarak yarım yemek kaşığı kurutulmuş Viili kültürünü iki yemek kaşığı süt içinde tahta kaşığın sapını kullanarak iyice karıştırıp mayalayın. Bardağın ağzını tülbentle kapatıp mayalanmaya bırakın.

6- Oda sıcaklığında yada daha soğuk sütle mayalayın. Sıcak süt mayanızı öldürür.

7-Süre ortam sıcaklığa göre çok değişkenlik gösterebiliyor. Hafifçe kımıldattığınızda tutmuş olmalı fakat çok katı bir yoğurt değil aklınızda bulunsun.

8- Normal mayalanma süresi ortam sıcaklığına göre 12-24 saatte tamamlanmaktadır. Eviniz serin ise bir tam gün gerekliyken sıcaksa 12 saatte hatta yaz sıcaklarında daha erken mayalanabiliyor. Özellikle ilk aktivasyonda her 6-8 saatte bir kontrol etmeniz faydalı olur. Bakın tuttuysa buzdolabına kaldırın.

9- İlk mayalamada ortam serinse 24 saatte olgunlaşmamışsa ekstra bir süre verin fakat 36 saati geçirmeyin. 36 saat sonunda her ne şekilde olursa olsun buzdolabına kaldırın.

10- Mutfakta direk güneş ışığı almayan bir yerde bekletin. Bakteri kaçışları olmasın diye başka mayalı yiyeceklerden uzakta tutun.

11- Buzdolabında mutlaka 6-8 saat veya bir gece beklettikten sonra ikinci mayalamayı yapın.

12- Ikinci mayalanmada elinizdeki Viili kültürünüzün iki katı kadar süt koyup 12-24 saat bekleyin. 6-8 saatte bir kontrol edin. Tuttuğu zaman buzdolabına koyup dinlendirin.

13- Şayet 24 saatte hazır olmazsa ilave süre tanıyın ama 36 saati yine geçirmeyin.

14- Buzdolabında 6-8 saatte beklettikten sonra üçüncü mayalanmaya hazırdır.

15- Üçüncü mayalanmada Viili kültürünüzü yine iki katı sütle mayalayın. 12-24 saat mayalanmasını bekleyin 6-8 saatte bir kontrol edin tuttuğunda buzdolabına kaldırın.

16- Buzdolabında 6-8 saat veya bir gece bekledikten sonra hazırdır. Bu partiden gerekli miktarı ayırdıktan sonra kalanı yiyebilirsiniz.

17- Artık Viili yoğurt kültürünüz aktiftir. Geleneksel olarak yapılan Viili yoğurtlarında bir bardak süte bir yemek kaşığı maya kulanılmasına rağmen, benim tavsiyem kültürünüz daha güçlü hale gelene kadar yine maya miktarının iki katı sütle mayalamaya devam etmeniz olacaktır.

18- Birçok mayalama sonunda artık kültürünüz olgunlaştığında geleneksel orana geçerek her kaşık maya için bir bardak süt kullanabilirsiniz.

19- Her partiden bir sonraki parti için maya ayırmayı unutmayın. Ayırdığınız Viili kültürünü 7-14 gün içinde mayalayın. Yemek için ayırdığınız yoğurdunuz çok daha uzun süre buzdolabında tazeliğini korur.

Viili yoğurt kültürünüzün saklanması:

Kısa süreli saklama:

Viili yoğurdu buzdolabında 7-14 gün saklayabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz 7 günde bir yeni yoğurt mayalamanız. 7 günden sonra gücü yavaşlar.

Uzun süreli saklama

Viili yoğurdu mayaladıktan sonra buz kalıplarına dökerek sonrada kalıplardan çıkarıp ağzı sıkı sıkı kapalı bir torba veya kapta dondurucuda saklayabilirsiniz. 3-6 ay kalabiliyorlar ama 3 ayda bir yenilenmesini tavsiye ediyoruz, çünkü güçleri azalır.

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Benzer Ürünler

PROBİYOTİK SU KEFİRİ MAYASI

PROBİYOTİK SU KEFİRİ MAYASI

Meksika'da ilk defa tatlı bir öz suyu olan kaktüslerin çevresinde bulunduğu söylenen su kefiri mayal..

550,00 TL

PROBİYOTİK ANADOLU DOĞAL YOĞURT MAYASI 10 G

PROBİYOTİK ANADOLU DOĞAL YOĞURT MAYASI 10 G

Mayaköy Hıdrellez Yoğurt Mayası, tamamen doğal çiğ damlalarından üretilmiş ve analizlerle saflığı te..

450,00 TL

PROBİYOTİK KOMBU ÇAYI KÜLTÜRÜ

PROBİYOTİK KOMBU ÇAYI KÜLTÜRÜ

Kombu Çayı tatlı ekşi lezzetiyle pek çok doğal asiti içerisinde barındıran antik bir içecektir. Kra..

450,00 TL

PROBİYOTİK BOZA MAYASI (KURUTULMUŞ) 20 G

PROBİYOTİK BOZA MAYASI (KURUTULMUŞ) 20 G

Hem lezzetli hem sağlıklı ev yapımı boza için gerekli Mayaköy Boza Mayası, kurutulmuş olarak gönder..

450,00 TL

PROBİYOTİK BUTTER MILK  YOĞURT MAYASI

PROBİYOTİK BUTTER MILK YOĞURT MAYASI

Geleneksel olarak yüzlerce yıldır Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde tüketilen Butter milk yoğurt; ort..

450,00 TL

Etiketler: yoğurt mayası, viili yoğurt kültürü, viili yoğurt mayası, vili yoğurt, organik yoğurt mayası, organik yoğurt kültürü, probiyotik yoğurt mayası, doğal yoğurt mayası

TARİFLER

Sizlerinde evde yapabileceğiniz onlarca kolay ve hızlı tarifler...

Blog'a Git

VİDEOLAR

Kolay yapım videoları ile sizde evinizde kendi ürününüzü yapın...

Video Galeriye Git

DOĞAL MAYA

Doğal canlı kültürler ve ürünleri,Köymeydanı Diyorki...

Doğal Maya'ya Git